Slovník pojmů
barvení
částečky barviva rozpuštěné v lázni se přichycují na povrchu vláken a ulpívají na nich. Po správném postupu barvení, již nejde částečky barviva vyprat z tkaniny.
textilní výrobky
vlákno, příze, tkanina, pletenina, netkaná textilie (např. lisovaná)
desén
vzor tkaniny zhotovený tkaním, pletením nebo potiskováním
dostava tkaniny
počet osnovních a útkových nití na ploše 1 cm. Vyčísluje se zlomkem, činitel udává počet nití osnovy a jmenovatel počet útkových nití. Buď se podíváme textilní lupou se čtverečkem 1cm2 nebo se ustřihne čtvereček 5x5 cm a z něj se vytahují nitě až se dojde k 1cm2 a ty zbylé nitě se spočítají.
kepr
druh textilní vazby, kdy se útková nit proplétá mezi osnovními nitěmi v poměru 1:3 a více; rozlišujeme osnovní a útkový, pravostranný a levostranný kepr, na tkanině se vytváří šikmé řádky – při stejné hustotě osnovy a útku probíhají řádky v úhlu 45°,
koudel
krátká lněná vlákna, která zůstávají jako odpad po česání lnu; mohla se ještě využít pro domácí účely
mandlování
vyhlazování tkaniny, zejména plátna, na madlu, tj. na zařízení, které uhlazuje tkaninu tlakem válců
modrotisk
metoda barvení tkaniny pomocí negativního tisku; na bílou tkaninu se nanesla rezerva (pop) ve tvaru požadovaného vzorku a po zaschnutí se ponořila do barvící lázně s příměsí (indigo a později chemické sloučeniny); jakmile se tkanina vyjmula z lázně, barvící látka se vzduchem zreagovala a obarvila tkaninu na modro, místa zakrytá rezervou zůstala bílá
osnova
soustava nití uložená ve směru délky tkaniny
pletenina
plošná textilie vyrobená vzájemným propletením jedné soustavy nití. Rozlišujeme pleteninu zátažnou (z vodorovné soustavy nití) a osnovní (svislá soustava).
plsť
plošná textilie vyrobená zplstěním vlněných vláken
předení
urovnání vláken do souběžné polohy a jejich zakroucení, při tom vzniká příze různé tloušťky. Předení lze rozdělit na předpřádání a dopřádání. Při předpřádání se vlákna urovnají v tzv. rouno, které se shrne v lehký pramen v němž jsou vlákna paralelně urovnána. Tento pramen se postupně protahováním ztenčuje až na žádoucí tloušťku čímž vznikne přást. Při dopřádání se přást zakrucuje v přízi na dopřádacích strojích. Zakroucení příze je buď levé, nebo pravé a označuje se Z nebo S.
příze
pramen z několika vzájemně zakroucených vláken
skaní
skroucení dvou přízí společně,
střída vazby (opakování)
je skupina nití a útků tvořící samostatný celek vazby vzorů, který se opakuj (střídá) po šířce i délce tkaniny. Obvykle stačí zakreslit pouze střídu červeně, podle ní se navádí osnova do brda tkalcovského stavu. Dělí se na základní (plátno, kepr, atlas), odvození (od vazby plátnové, keprové a atlasové), složení (komponované) – štruks, krep, vaflová vazba, barevné vzorování), ostatní vazebné techniky (vlasové tkaniny, dvojité tkaniny, smyčkové,perlinkové vazby).
sukno
tkanina vzniklá z vlny a následně zvalchovaná
textilní vlákna
textilní vlákna a suroviny se dělí na – klasická vlákna (ba, vlna, he, le) a chemická vlákna (syntetická a regeneráty celulóz).
tkanina
textilní plošný výrobek vzniklý křížením dvou soustav nití v určitém rytmu
útek
nit proplétající se mezi osnovními nitěmi v určité vazbě
vaflová vazba
vazba odvozená od vazby keprové, nejčastěji z křížového nebo víceřádkového kepru; na tkanině vznikají vyvýšeniny a prohloubení, zpravidla čtvercových tvarů; užívá se převážně u bavlněných ručníků, utěrek a pod.