Tkaniny konopného typu

Mezi tradiční konopné výrobky užívané na Moravském venkově ke zhotovení oděvních součástek nebo bytového a ložního textilu patří tkaniny zhotovené podomácku nebo v rukou školených řemeslníků, plátno, kanafas a činovatní tkaniny. S nástupem manufakturního podnikání byly konopné tkaniny nahrazeny lněnými nebo bavlněnými. Řada tradičních tkanin v minulosti běžně vyráběných v domácnosti nebo řemeslníky byla během 20. století nahrazena kupovanými výrobky stejného názvu s vlastnostmi podobnými starším rukodělným tkaninám.

Druhy tkanin

Kanafas

Konopná nebo/i lněná nebo/i bavlnářská tkanina s nižší dostavou tkaná plátnovou vazbou nebo v kombinaci plátnové a rypsové (i keprové) vazby. Vzorována je pomocí barevného snování nebo házení, případně kombinací obojího, kdy vznikají pruhy po útku, osnově nebo kára. Charakteristickou barvou kanafasů je kombinace bílé a červené, bílé a modré, bílé a modré a červené. Mezi novější barvy patří žlutá, hnědá, fialová. Název je odvozen od suroviny. Středověké kanafasy bývaly z konopných přízí.
Odkazy na vzorky (kanafas)


Plátno

Tkanina zdobená metodou negativní rezervy, aplikované ručně pomocí forem. Po zhotovení tkaniny převažuje modrá až tmavomodrá barevnost celé tkaniny. Vzor v bílé nebo i v zelené a žluté barevnosti je sestaven na modré půdě.
Odkazy na vzorky (plátno)


Činovatní tkanina

Činovatní tkaniny, zkráceně činovať, byly a jsou výrobkem domácích tkalců. Dochovány jsou také názvy jako plátna činovatá, protykovaná, písané ručníky, stolinové ubrusy či mosaiková nebo vzorkovaná plátna. Bývaly tkány keprovou, rypsovou nebo atlasovou vazbou. V minulosti patřily k vrcholům tkalcovského umění a doklad jsou již od 16 a 17. st. z Moravy i Čech. Pravděpodobně se původně jednalo o cechovní výrobek, který se udržel ve výrobě např. na Horňácku, kde je označována také jako tkaní na desku. Činovatí se označovaly i tkaniny hotovené pomocí čtyř až osmi listů. Takové tkaniny měly často kostkovaný vzor. Na Horňácku se činovatě tkaly z počátku z konopí a bavlny, později byly pouze celobavlněné. Tyto tkaniny vzorované pomocí tzv. flotáže, tedy vkládaného útku probíhajícího po celé šířce tkaniny, se užívaly na ložní prádlo nebo na tzv. opléčka u ženských horňáckých krojů nebo na límečcích u rukávců na Zlínsku. Na východní Moravě se dochovaly také tkaniny s brošovanými vzory tkanými pomocí tzv. vyšívání před brdem.
Odkazy na vzorky (činovatní tkanina)