Textilní vlákna

Přírodní vlákna rostlinná

Přírodní rostlinné vlákno získané z lýka

len (zkratka lnv)

Len setý se pěstoval se v podhorských oblastech mírného pásma. Jedná se o jednoletou rostlinu.
Chemické složení: celulóza, tuky, vosky, pektiny a legnen.
Vlastnosti vlákna: nezpracovaný len je nazelenalý nahnědlý plavý, rosený len je stříbrošedý, máčený len je světlehnědý a nažloutlý. Na omak je chladivý, má mimořádně velikou trvanlivost a pevnost vláken, tažnost a pružnost je menší než u bavlny, vysoká navlhavost, vysoká tepelná vodivost, hřejivost je malá stejně jako srážlivost, len je odolný proti působení tepla, při působení světla ztrácí po letech pevnost. Mísí se s bavlnou a chem. vlákny.

konopí (canabis sativa) - (zkratka ko)

Konopí je rostlina původem v Indii. Vytrhává se před úplným dozrátím semen. Konopí má oproti lnu vlákna delší, silná, drsná a pevná. Nejčastěji se konopné vlákno využívalo v provaznictví - na lana, provazy a plachty. Konopné vlákno se šatně bílí a barví. Odpad z lámání vláken tzv. pazdeří sloužilo také jako topivo.

Přírodní rostlinné vlákno získané ze semen

bavlna (zkratka ba)

Bavlník se pěstuje v oblastech subtropického až tropického pásma, neboť vyžaduje dostatek tepla a vláhy, málo srážek. Kvalita bavlněných vláken závisí na druhu bavlníku (jednoletá rostlina, víceletá rostlin a keř, strom – víceletá rostlina), oblasti pěstování, složení půdy a správné době sklizně. Sklízí se zralé tobolky, ze kterých se vytrhávají vlákna společně se semeny. Následně se vlákna od semen oddělí na speciálním odsemeňovacím strojí. Vlákna se slisují do balíků. Zbytková vlákna, která zůstanou po odsemenění se nazývají linters a užívají se na výrobu acetátových a měďnatých látek (vaky, vycpávky a střelní bavlna).
Chemické složení: celulóza, bílkoviny, tuky, vosky, přírodní barvivo a voda.
Vlastnosti vlákna: bílé, nažloutlé, narůžovělé, nahnědlé, krémové nebo smetanové barvy - v Egyptě nazývané MAKO. Zralé vlákno se leskne, má malou pružnost, na omak je hebké, má dobrou tvárnost – získaný tvar se dlouho neudrží, velmi dobrou navlhavost – dobře se barví a saje pot, malý sklon ke vzniku elektrostat. náboje, za sucha je středně pevné a za vlhka se zmenšuje, hřejivost je dobrá a zvětší se počesáním povrchu textilie, značná srážlivost, velká tepelná odolnost, na světle hnědne a křehne, málo odolné vůči plísním.
Macerování bavlny – působení 15% až 25% roztoku hydroxidu sodného za studena a v tlaku na vlákno, čímž se zvětší lesk,pevnost a schopnost přijímat barvivo.
Bavlna se často používá do vlákených směsí se syntetickými materiály.

Přírodní vlákna živočišná

ovčí vlna ze srsti ovcí (zkratka ov)

Ovce se v našem prostředí chovají ve vyšších zeměpisných polohách.
Ovčí vlna je získávána z rouna, což je vlasová pokrývka ovcí. Vlákna se získávají stříháním ovcí jednou nebo dvakrát ročně. Vlna se skládá z podsady a pesíku, vlákna z podsady jsou kratší a jemnější. Kvalita vlákna závisí na plemenu ovce (merinové, anglické, kříženecké, nížinné), na podmínkách chovu a části těla zvířete. Nejkvalitnější vlna je na lopatkách a bocích zvířete. Vlna se třídí podle délky, jemnosti a obloučkovitosti. Délka vlákna se udává přirozená za stavu obloučkovitosti, nebo v nataženémm stavu - skutečná dálka vlákna.
Chemické složení: keratin, živočišné pigmenty a chemicky vázaná voda.
Vlastnosti: barva bílá, smetanová, žlutá, hnědá, černá a šedá. Pevnosti je nižší než u rostl. vláken, savost je vysoká a za mokra se zvyšuje, nejpružnější ze všech text. vláken, velmi dobrá tvárnost a navlhavost (až 40% vlhkosti), velká hřejivost, značná srážlivost, plstí se působení tepla vlhka a tlaku. světlo zhoršuje pevnost a bílá vlákna žloutnou, odolné vůči teplu – nižší u celulóz. vláken, není odolné vůči plísním a škůdcům.

přírodní hedvábí (zkratka ph)

Hedvábné vlákno je vlastně ztuhlá tekutina, kterou vylučuje během zakuklování housenka přástevníků.
Surové hedvábí je bez lesku, nešustí, má lesklý omak, nažloutlou barvu. Vlákna se upravují odkližováním, kdy se odstraňuje sericin z hedvábného vlákna horkým mýdlovým roztokem. Po odklížení získá vlákno velmi pěkný lesk,měkký omak a je jemnější.
Chemické složení: fibroin, sericin, živ. bílkoviny. tuky, vosky a pigmenty.
Vlastnosti: pevnost, pružnost, málo se mačká, horší tvárnost, dobrá navlhavost, dobře se barví, dobře saje pot, málo se sráží, nesnáší vyšší teplotu, šustí při pohybu.